Test

Zajímá Vás naše řešení?
Ptejte se konzultanta
Ing. Miloš Beznoska +420 725 816 673 beznoska@narva.cz

Ekvivalent žárovky

Výpočet ekvivalentu žárovky k různým typům světelných zdrojů.


Návod na použití kalkulátoru


Nesměrové vyzařování

V případě výpočtu ekvivalentu NESMĚROVÉHO světelného zdroje je použití kalkulátoru jednoduché.

Zvolíte světelný zdroj, nastavíte nesměrové vyzařování a zadáte světelný tok zdroje (lumen). Nesměrové jsou ty světelné zdroje, které mají úhel vyzařování >120°, tedy zdroje světla, které vyzařují do všech směrů.

Po zadání příslušných hodnot zjistíte výsledek kliknutím na 'Vypočítat'.

Směrové vyzařování

V případě výpočtu ekvivalentu SMĚROVÉHO světelného zdroje je použití kalkulátoru komplikovanější, neboť k výpočtu potřebujete znát několik dalších informací o světelném zdroji.

V první řadě vyberte světelný zdroj v prvním poli, dále ve druhém poli nastavte vyzařování na směrové. Do pole 'Světelný tok Φ 90° (lm)' zadejte světelný tok, (lumen) který vyzařuje světelný zdroj v úhlu 90° . Musí jít přesně o světelný tok měřený v úhlu 90°, jinak výpočet nebude správně. Celkový světelný (jmenovitý) tok nestačí, musí to být právě Φ 90°.

Pokud zvolíte směrový zdroj LED, jsou otevřena další potřebná pole. Nastavte hodnotu Úhel poloviční svítivosti, což je celkový vyzařovací úhel světelného zdroje, dále nastavte parametr LLMF (činitel stárnutí), to je údaj který vyjadřuje úroveň poklesu světelného toku zdroje po uplynutí typové životnosti výrobku. Tento údaj by měl být povinně uveden na obalu svěleného zdroje od 01.09.2013. Hodnota LLMF, kterou je potřeba nastavit je v rozmezí 0 až 1, obvykle například 0,85.

Po zadání všech příslušných hodnot zjistíte výsledek kliknutím na 'Vypočítat'.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.