Často kladené dotazy

Zajímá Vás naše řešení?
Ptejte se konzultanta
Ing. Miloš Beznoska +420 725 816 673 beznoska@narva.cz

Často kladené dotazy

Vy se ptáte, my odpovídáme…

Dotaz : Co mám dělat, když mi přepravce přiveze rozbité zboží? 

Odpověď : Na přepravní list, který Vám přepravce předává současně s dodávkou zboží vyznačte, že zboží přišlo poškozené. Rozbité zboží vyfoťte, a fotokopii přepravního llistu s fotografiemi zašlete do našeho prodejního oddělení, odkud Vám bylo zboží odesláno. Obdržíte obratem nové zboží. Reklamaci s přepravcem vyřizuje naše společnost. Nepouštějte se do řešení reklamace s přepravceem, neboť partnerem pro přepravce je odesílatel, nikoliv příjemce zboží. 
 

Dotaz : Jak je to s označováním svítidel pro montáž na hořlavé podklady?

Odpověď : Dříve se svítidla, která se mohla montovat na hořlavý podklad, označovala značkou „F“ ve trojúhelníku. Tato značka byla zrušena předpisem IEC 60598–1, Edition 7.0 2008–04. Nyní se tento symbol na svítidlech neuvádí. Svítidla se takto považují za vhodná pro montáž na hořlavý podklad. Pokud svítidla nesplňují požadavky na montáž na hořlavý podklad, použije se symbol, který vyjadřuje, že svítidlo není vhodné pro montáž na hořlavý podklad. Grafická podoba symbolu je stanovena stejným předpisem.

 

Dotaz : Které žárovky se od letošního roku nebudou moci prodávat?

Odpověď : Dle směrnice 244/2009 EK skončil prodej žárovek pro domácnosti se světelným tokem vyšším než 90 lm (asi 10W). Distributoři však mohou doprodávat své zásoby. V prodeji mohou však být halogenové žárovky pro osvětlování domácností, které mají vyšší účinnost a lepší technické i světelné vlastnosti.

 

Dotaz: Mohu vyhodit úspornou kompaktní zářivku do běžného směsného odpadu?

Odpověď: Úsporná kompaktní zářivka do směsného odpadu nepatří. Obsahuje malé množství rtuti, a proto je způsob jejich likvidace upravena zákonem O odpadech. Nefunkční úsporné kompaktní zářivky můžete odevzdávat na sběrných místech kolektivních systémů EKOLAMP nebo RETELA, na kterékoliv pobočce naší společnosti, nebo v obchodě při nákupu nových produktů.

 

Dotaz: Za jakých podmínek mohu vrátit zakoupené zboží?

Odpověď: V pří­padě prodeje koncovým odběratelům platí, že zákazník má do 14 dnů od převzetí zboží možnost vrátit zboží bez udání důvodu. Zboží však musí být nepoškozeno a v originálním neporušeném obalu. Finanční částku vracíme výhradně na bankovní účet odběratele. Tím není dotčeno právo dodavatele na vyúčtování storno poplatku na pokrytí vzniklých nákladů.

 

Dotaz: Lze úsporné kompaktní zářivky stmívat?

Odpověď: Běžné kompaktní zářivky stmívat nelze. Ale v naší nabídce najdete kompaktní zářivku stmívatelnou obyčejným vypínačem.  

 

Dotaz: Jaký je vztah mezi značkou NARVA a firmou NBB BOHEMIA ?

Odpověď: Od roku 2003 je firma NBB BOHEMIA výhradní distribuční společností pro výrobky NARVA na českém trhu. Spojení těchto dvou firem výrazně zlepšilo logistiku a zásobování a umožňuje odběratelům objednávat výrobky předního světového výrobce světelných zdrojů NARVA současně s dalšími produkty společnosti NBB BOHEMIA.

  

Dotaz: Lze vždy vyměnit klasickou žárovku za kompaktní zářivku?

Odpověď: Výměnu lze uskutečnit všude, kde tvar svítidla tuto změnu dovoluje. Úsporné kompaktní zářivky jsou v dnešní době stejně velké, nebo i menší než klasické žárovky, navíc vydávají mnohem méně tepla, čímž zabraňují vyhřátí kontaktů ve svítidlech a prodlužují jejich životnost.

 

Dotaz: Lze odstranit blikání zářivky u zářivkového svítidla při jeho zapnutí?

Odpověď: Dopo­ručujeme vyměnit doutnavkový startér za elektronický z naší nabídky. Není třeba měnit celé svítidlo nebo nahrazovat magnetické tlumivky elektronickým předřadníkem.

 

Dotaz: Jaká záruka je poskytována na zboží ?

Odpověď: Spot­řebitelům je na zboží standardně poskytována záruka 2 roky. Na některé vybrané položky je ale záruka prodloužena na delší dobu. Záruční doba je uvedena v detailu položky.

 

Dotaz: Jaká svítidla lze použít pro venkovní aplikaci?

Odpověď: Svítidla určená pro venkovní použití jsou všechna svítidla s krytím shodným nebo vyšším než IP44.

 

Dotaz: Vadí LED zdrojům časté spínání?

Odpověď: LED zdrojům časté spínání nevadí. Naše LED produkty jsou testovány na více jak 100.000 sepnutí. V naší nabídce najdete LED NARVA, které jsou navíc i stmívatelné běžnými pokojovými stmívači. Naše nabídka také obsahuje velmi sofistikované stmívací systémy, které dokážou nejen LED zdroje stmívat, ale i měnit jejich barvy a to třeba i za pomoví Vašeho mobilního telefonu. LED svítidla mají také výhodu, že po zapnutí svítí ihned na maximální výkon a nevadí jim nízké venkovní teploty, což například u kompaktních úsporných zářivek neplatí. Naopak ale mají tu nevýhodu, že po skončení jejich životnosti si spotřebitel musí koupit celé nové svítidlo (vysoká investice), kdežto u zářivkového svítidla si koupí jen novou trubici (mnohem nižší investice).


Vyplatí se výměna zářivkových trubic za LED trubice ?

Někteří prodejci LED trubice nazývají nesprávně LED zářivky. Se zářivkami však tyto produkty nemají pranic společného. Nicméně podobají se tvarem a mechanicky je lze nainstalovat do svítidel pro zářivky. Avšak pozor, napájení LED trubic není kompatibilní s napájením zářivek. Existují 3 různé typy LED trubic, a každá z nich má jinak udělané napájení. Pokud se nainstalují LED trubice do svítidla s magnetickým předřadníkem, budou svítit jen v případě, že se jedná o typ určený k tomuto způsobu použití, a pokud půjde o svítidlo s elektronickým předřadníkem, může dojít ke zničení předřadníku a tím celého svítidla. LED trubice dávají asi o polovinu méně světla než zářivky. Uvedení LED trubic na trh rozdělilo prodejce na dva nesmiřitelné tábory. Ti, co nabízejí LED trubice tvrdošíjně tvrdí, že jejich LED trubice svítí stejně jako zářivky při poloviční spotřebě, a naopak distributoři zářivek tvrdí, že to není pravda a že nad zářivku není. Konečný spotřebitel, který nemá až tak hluboké znalosti jako profesionálové, tápe a může si myslet, že podvodníci jsou všichni. Napsáno na toto téma bylo již mnoho článků, avšak konečný spotřebitel se potřebuje spálit, aby uvěřil. Co se týče bezpečnosti a kompetence předělávat svítidlo ze zářivek na LED, o tom si můžete přečíst článek, která vydal Elektrotechnický zkušební ústav a který najdete ve složce Zajímavosti.

Příklad:

Navštívil jsem jednu prodejnu, kde mají 5 zářivkových svítidel 2×36W. Svítidla byla předělána a byly v nich instalovány LED trubice 19W. Celková spotřeba před výměnou byla 360W. Celková spotřeba po výměně je 190W. Laik by řekl, ušetřil jsem 170 W. Ale je to pravda?

V místnosti bylo po výměně tak málo světla, že kdyby majitel obchodu vyndal z každého svítidla jednu zářivku, dostal by se také na poloviční množství světla a energetická spotřeba by také klesla na polovinu, v tomto případě na 180W. Navíc by jej to nestálo ani korunu, kdežto zakoupení 10 kusů LED trubic stálo majitele obchodu kolem 7.000 Kč. LED trubice mají reálnou životnost kolem 25.000 hodin. Po této době si bude muset majitel obchodu koupit nové LED trubice, takže prakticky všechny ušetřené peníze za energii dá do nového nákupu LED trubic. V případě dosvícení zářivek by sáhl do skladu a vytáhl by ty trubice, které předtím ze svítidel vyndal, namontoval by je do svítidel, a tím by si zajistil osvětlení prodejny na stejnou dobu, jakou mu poskytují LED trubice. Ale opakuji, stejný efekt zdarma, a bez investic. Je to k zamyšlení, ale žádná LED trubice při měrném výkonu 70–80 lm/W nemůže dát více světla než zářivka s měrným výkonem 90 lm/W. Měrný výkon je klíč a základ pro pochopení efektivity světelných zdrojů.


Dotaz: Lze ke svítidlům dodatečně objednat náhradní kryt?

Odpověď: Výrobci u většiny svítidel nabízí možnost zakoupit náhradní kryty. Ohledně dostupnosti náhradních dílů pro svítidla kontaktujte Vašeho obchodníka.


Dotaz: Lze objednat svítidlo nebo světelný zdroj, které nejsou v nabídce našeho e-shopu?

Odpověď: Samoz­řejmě lze objednat i jiné svítidlo, než je v nabídce na našem e-shopu. Ohledně dostupnosti kontaktujte Vašeho obchodníka.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.