Reference

Botanická zahrada Hl. m. Prahy (Skleník A2)

Botanická zahrada Hl. m. Prahy (Skleník A2)

Instalace speciálních LED svítidel pro růst rostlin s podílem UV složky v Botanické zahradě Hl. m. Prahy, Troja

 

Datum instalace: 08/2016

Rozsah instalace: 18ks 200W závěsných speciálních LED svítidel VALOYA vč. montáže na lankové regulovatelné závěsy GRIPPLE

Místo instalace: skleník A2 (pod skleníkem Fatamorgana), pěstěbní areál západ, Botanická zahrada Praha Troja

Popis prostředí a zadání:

Skleník je využíván k předpěstování často vzácných subtropických rostlin deštného pralesa a je veřejnosti nepřístupný. Skleník je vybaven automatickým zatemňovacím systém žaluzií, které chrání rostliny před ostrým sluncem. Velmi vysoká vlhkost i teplota a speciální požadavky rostlin si vyžádaly použití speciálních LED pěstěbních svítidel značky VALOYA (model B200 NS1) a nerezových lanek GRIPPLE. Osvětlení mělo sloužit výhradně k podpoře růstu rostlin a nikoli jako všeobecné osvětlení a i proto se neprováděl ani výpočet umělé složky osvětlení.

Popis díla:

dodávka a instalace speciální LED svítidel B200 NS1 IP55 od finského výrobce VALOYA a jejich montáž na stávající systém MaR a to za plného provozu bez možnosti přesunutí pěstovaných rostlin. Stávající prostor byl až na 3 metalhalogenidová svítidla 400W typu "hrnec" zcela bez umělého osvětlení, což se mělo změnit s tím, že se v úvahu vzaly požadavky speciálních druhů rostlin na spektrum, které obsahuje UV složku a celkově simuluje denní světlo. Nová světelná soustava je energeticky málo náročná (celk. příkon soustavy 3,6 kW). Svítidla byla umístěna na nerezová výškově regulovatelná lanka francouzského výrobce GRIPPLE.

Výběr a popis spektra:

zvoleno bylo spektrum NS1 (Natural Sunlight), které se běžně využívá ve výzkumu a v biotechnologii a má nejvýraznější UV složku, která je běžně přítomná v oblastech subtropů a dále proto že 94% záření je oblasti 400-700nm PAR („Photosynthetically active radiation“ – fotosynteticky aktivní záření). Barevná teplota spektra NS1 je 4800K s indexem podání barev CRI  80. 

 

Instalace speciálních LED svítidel pro růst rostlin s podílem UV složky v Botanické zahradě Hl. m. Prahy, Troja

18ks 200W závěsných speciálních LED svítidel VALOYA vč. montáže na lankové regulovatelné závěsy GRIPPLE


Fotografie z realizaceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.