Technická podpora

Lumen vz. Pupillumen

LUMEN vs. PUPIL LUMEN

V poslední době se stále častěji množí dotazy co je to Pupil Lumen. Slovo Pupil znamená česky zornice (část oka). Některé firmy, které se zabývají aplikací indukčních osvětlovacích systémů uvádějí parametry světelného toku v Pupil Lumenech a tento údaj používají při výpočtech umělého osvětlení. Z tohoto postupu je zřejmá buď jejich neznalost správného postupu při výpočtech, nebo záměr uvést zákazníka v omyl. Každý světelný zdroj totiž produkuje kromě tradičního světelného toku v Lumenech také světelný tok v Pupil Lumenech. Vzájemný poměr obou hodnot uveřejňujeme níže v tabulce. Výpočet umělého osvětlení v Pupil Lumenech nelze srovnávat s výpočtem provedeného v tradičních Lumenech, neboť obě hodnoty nevyjadřují stejnou veličinu, navíc jsou uváděny v jiných, nominálně odlišných hodnotách.

Jak lidé vnímají světlo a jak jsou ovlivňováni osvětlením bylo předmětem mnoha studií a podrobeno diskuzím po mnoho let. Popis světelného výkonu a jeho měření v jednotkách svítivosti byl běžný tradiční způsob a definice, kolik světla je potřeba k osvětlení nejrůznějších zrakových úkolů byla předmětem vědeckého bádání. Přesto, je nyní toto přezkoumáváno díky novým výsledkům studií v oblasti zrakových vjemů a psychologického dopadu způsobeném osvětlením. Navíc, „index barevného podání“ (CRI) a korelovaná barevná teplota (CCT) popisují kvalitu světla (vztaženou na to, jak věrohodně se barvy jeví v porovnání se světlem severní bezmračně oblohy v poledne. Jak se světelné technologie vyvýjí do nejrůznějších typů a barev, jednoduše měření pomocí lumenů se nejeví jako plně dostačující k tomu, abychom byli schopni předpovědět, jak lidé mohou osvětlení vnímat. Dobrým příkladem je sodíková výbojka, která produkuje mnoho lumenů, ale pouze ve dvou barvách (žlutá a šedivá); schopnost odlišení detailů odstínů objektů je pod tímto světlem velice snížena. Různé světelné zdroje vytváří světlo s různým rozsahem viditelného spektra, typickým příkladem jsou fluorescentní zdroje.
Vidění jako takové je ovlivněno mnoha faktory, od světelné intenzity, distribuci světla, barvu a kontrast po odrazy, blikání, kvalitou ovzduší, pohybem předmětů atd. Naše oči používají různé části k zajištění vidu při zářivém osvětlení a při vidění v horších světelných podmínkách. Oko se skládá z čípků a tyčinek, které jsou konstruované, aby zajistily vidění za světla i šera. Čípky poskytují barevné vidění (denní-photopické) a poskytují velmi dobré detaily za světla a tyčinky na druhou stranu se starají o vidění za tlumeného světla (noční-scotopické). Za světla se naše zorničky smršťují a tím dovolují vnímání větších detailů, zatímco hloubka prostoru a vnímání světla se také zlepšuje.Při nízké úrovni osvětlení se naše zorničky naopak rozšiřují, aby umožnily vyšší průnik světla do oka. Přístroje pro měření osvětlení a doporučené úrovně osvětlení pro výkon zrakových úkolů byly zkonstruovány pro barevné denní vidění, a pro osvětlení vnitřních prostor, určeno na základě photopického vnímání. Nyní, studie ukazují, že scotopické vidění je více zodpovědné za osvětlení v interiérech, než se dosud myslelo a ovlivňuje velikost zorniček. Na posledních konferencích se objevili někteří odvážní návrháři, kteří specifikovali poměr mezi photopickým a scotopickým (P/S) viděním zdrojů světla s ohledem na dosažení lepšího designu, účinnosti a lepšímu vidění pro obyvatele interiérů.

Sam Berman společně s Lighting Systems Reserch Group z laboratoří Lawrenc Berkeley a předním podporovatelem důležitosti poměru P/S v osvětlení. Byly vyvinuty přepočítávací faktory, které aplikují P/S poměr na světelný výkon různých světelných zdrojů a definuje efektivní lumeny, které oko opravdu vnímá při vidění založeném na roztahování zorniček s efektem na vidění (viz tabulka 1 níže). Některé zdroje, jako jsou sodíkové výbojky, ztrácí svůj výkon použitím této metody, zatímco ostatní kvalitnější osvětlení jako jsou fluorescentní zdroje podstatně získávají. Indukční zdroje jsou v zásadě srovnatelné s velmi kvalitními fluorescentními zářivkami s CRI 80 a barevnou teplotou 4100K (viz T8 v tabulce). Bergmanova tabulka zobrazuje pro zářivku T8 4100K, která má 90lm/W, pupil lumeny 145 ppl/W. Pokud je kontrast a distribuce pod kontrolou, potom je možné navrhnout méně wattů, které by byly potřeba k poskytnutí dobrého vidění, než je údávaný měrný výkon, který by byl jinak použit, výsledkem je úspora na energii.

Tabulka 1. Přepočítávací koeficienty na z lumenů na pupil lumeny.

Částečný překlad NBB Bohemia s.r.o.

 Typ světelného zdroje  Lumen/W  Přepočítávací faktor (P/S)  Pupil Lumen/W
 Třípásmové lineární zářivky T5  104  1,83  190,32
 Třípásmové lineární zářivky T8  90  1,62  145,81
 Plnospektrální lineární zářivky  71  1,71  121,40
 Indukční zdroje 5.000K  80  1,62  129,60
 Vysokotlaké sodíkové výbojky  130   0,65  84,50
 Nízkotlaké sodíkové výbojky  165  0,38  63,0
 Vysokotlaké rtuťové výbojky  40  0,86  34,4
 Metal-halogenidové výbojky křemíkové  85  1,49  126,65
 Metal-halogenidové výbojky keramické  115  1,86  212,75
 Indukční zdroje  80  1,62  129,60
 Halogenové žárovky  22  1,32  29,04
 Standardní žárovky  15  1,26  18,90

 

Poznámka : Hodnoty světelných toků v Lumenech jsou uvedeny v ideálních hodnotách nejvyššího měrného výkonu pro každý typ zdroje.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.